Upale i krvarenje zubnog mesa su sve češći problemi u današnjem društvu, pa se smatra da skoro 90% društva ima neki od oblika upale zubnog mesa.
Jedna od najvažnijih stvari u održavanju oralnog zdravlja jest pravilna higijena usne šupljine, kao i redovne kontrole uz redovno odstranjivanje naslaga i zubnog kamenca svakih 6 mjeseci.
Parodontne bolesti su raznovrsne, ali im je zajedničko da ukoliko se pravovremeno ne liječe dovode do postupnog propadanja potpornog aparata zuba, klimanja zuba i posljedično gubitka zuba.
Na istaknutom mjestu u parodontnim oboljenjima nalaze se gingivitisi povezani s plakom (upala gingive) kojima je glavni uzrok loša oralna higijena, te parodontitisi (upala i gubitak parodontalnih potpornih tkiva) koji nastaju kao posljedica neliječenja gingivitisa.
Osim loše oralne higijene postoje i drugi faktori koji mogu doprinijeti nastanku oboljenja desni (nepravilna tehnika četkanja zuba, neadekvatne zubne plombe i protetske nadoknade, nepravilne prehrambene navike, genetski faktor, pušenje, stres..). Također, parodontitis je čest u osoba sa dijabetesom, te kardiovaskularnih bolesnika na antikoagulantnoj terapiji.
Posebno treba napomenuti tzv. trudnički gingivitis koji se javlja kod trudnica, i iako je hormonalno uzrokovan, potrebno je posvetiti posebnu pažnju njezi zubi tijekom trudnoće te se tako i ova vrsta gingivitisa može uspješno i brzo sanirati, a u većini slučajeva i potpuno prevenirati.
Kako znati da vam je potrebno parodontološko liječenje:
Zubno meso vam krvari prilikom četkanja?
Zubno meso vam je otečeno ?
Zubno meso vam je tamne boje?
Imate neugodan zadah iz usta?
Ukoliko je na bilo koje pitanje potvrdan odgovor, potrebna vam je posjeta stomatologu i parodontološka obrada.